Čas malin (ne)zralých

26.07.2023

V každém okamžiku jsou nám k dispozici zralé, šťavnaté plody. Zda si je dovolíme vychutnat, je jen na nás. Necháme je spadnout, slupnout někým jiným? Možná se i podělíme.

V každém okamžiku jsou tu i plody, které ještě potřebují čas, teplo, světlo, vodu, či jiné podmínky, aby došly své plné zralosti, chuti, vůně, šťavnatosti, a my je mohli lehce sklidit a ocenit je. Jsme-li netrpěliví, citelně si nepochutnáme.

V každém okamžiku jsou pod listy schovaní malinkatí prťousci vyžadující spoustu péče, odvahy čelit všemu možnému. Tady se ukáže, zda jsme správnými zahradníky, zda umíme pěstovat, opečovávat a dovézt ke zralosti právě tuto rostlinu, tyto plody. Někdy si jich ani nevšimneme.

Někdy chceme sklízet plody, které neumíme pěstovat. Pak je možná čas na změnu podmínek nebo na rostlinu jiného druhu s jinými plody. Někdy věnujeme velmi mnoho energie a péče něčemu, co nám ve výsledku ani nechutná.

Všechno má své pořadí, nejlepší načasování a vše vyžaduje své. Ne všechno je pro každého. Každý máme své talenty, dary a tedy své rostliny a plody.

Jak pestře je na světě!

... aneb stále je kam jít. 🌸